888 335 025   |     888 335 030  |    kontakt@kursyczystosci.pl

Czym jest pranie ekstrakcyjne?

szkolenie pranie tapicerki

Pranie ekstrakcyjne – na 100% słyszałeś_aś takie hasło szukając usług prania swej kanapy, fotela czy krzeseł.

Postaram się przybliżyć czym jest metoda ekstrakcyjna w pralnictwie i co można prać w ten sposób.

Podstawą zastosowania tej metody, jest użycie profesjonalnego odkurzacza piorącego (maszyny natryskowo-ssącej). Od razu sprostuję – profesjonalny NIE znaczy firmy Karcher – to błędnie kojarzy się jeszcze niektórym Klientom. Profesjonalny sprzęt to ten o odpowiedniej mocy ssącej, oraz z drugiej strony pozwalający na szybkie i skuteczne wykonanie usługi, a nie rezerwowania połowy dnia.

To przy pomocy solidnego sprzętu piorącego, wykonuje się płukanie materiału wodą ze specjalistycznym środkiem chemicznym.

Pranie ekstrakcyjne, nie jest czynnością banalną. Wymaga nie tylko profesjonalnej maszyny, ale również umiejętności dobrania najlepszych środków chemicznych do pranej powierzchni oraz do rodzaju plam. Właściwie wykonane pranie ekstrakcyjne posiada bardzo wysoką skuteczność usuwania plam i zabrudzenia z włókien tkaniny. Likwiduje także zacieki powstałe na przykład w wyniku samodzielnego prania mydłem lub innymi detergentami.

Pranie ekstrakcyjne bardzo dobrze radzi sobie przy różnych rodzajach zabrudzeń na różnych materiałach tapicerowanych: kanapy, sofy, narożniki, pufy, fotele, krzesła, siedzenia i fotele samochodowe, materace, wykładziny, dywany itd.

Często otrzymuję pytanie – jak to wygląda ?

Pranie ekstrakcyjne to metoda dogłębnego prania tapicerki, dywanów na zasadzie techniki natryskowo-ssącej i wykonuje się ją za pomocą odkurzacza piorącego (ekstrakcyjnego).

Czysty roztwór jest transportowany wężem ze zbiornika za pomocą pompy, a następnie natryskiwany na czyszczoną powierzchnię. Woda z zalegającym brudem w tkaninie jest wyciągana do zbiornika z brudną wodą za pomocą turbiny. Proces powtarzany jest do momentu, gdy odciągana woda będzie czysta, pozbawiona brudu. Należy zaznaczyć, że profesjonalne czyszczenie musi składać się z kilku czynności. Samo zastosowanie odkurzacza piorącego, z dołączoną byle jaką chemią – jak to ma miejsce przy wynajmie odkurzaczy karcher – nie da nam zadowalających efektów. 

Skuteczne Pranie to kombinacja 4 czynników – jakich ?

DZIAŁANIE CHEMICZNE

Na czyszczoną tkaninę jest nanoszony opryskiwaczem ciśnieniowym środek tzw. pre-spray, który ma za zadanie oddzielić brud od czyszczonej tkaniny. Należy pamiętać, że każdy rodzaj włókna ma inny zakres tolerancji ph, dlatego wiedza w zakresie doboru odpowiedniej chemii jest niezbędna. Włókna naturalne jak jedwab, bawełna, wełna są delikatne, dlatego stosowanie agresywnej chemii z większym ph może odbarwić włókno. Tkaniny sztuczne np. z polipropylenu, poliamidu są odporne na bardziej agresywną chemię.

DZIAŁANIE MECHANICZNE

W celu zwiększenia skuteczności nałożonego środka należy wprowadzić mechanikę, czyli w tym przypadku wcieranie chemii za pomocą szorowarki lub szczotki na zasadzie szorowania. Twardość włókien szczotki powinna być dobrana do powierzchni jaką czyścimy.

CZAS DZIAŁANIA

Nałożony i wtarty środek rozpuszczający brud powinien poleżeć na pranej powierzchni przez czas zalecany przez producenta środka. Nie możemy doprowadzić do wyschnięcia środka, gdyż może to spowodować odbarwienie tkaniny.

TEMPERATURA ROZTWORU ROBOCZEGO

 Im wyższa temperatura roztworu tym skuteczniejszy proces czyszczenia. Badania wskazują, że zwiększenie temperatury roztworu o 10 stopni poprawia skuteczność prania dwukrotnie. Nałożony wstępny środek czyszczący wypłukujemy razem z zabrudzeniami za pomocą roztworu roboczego z użyciem odkurzacza piorącego. Roztwór roboczy (płuczący) to mieszanka płynu lub proszku z wodą, ze zdecydowanie niższym ph. W ten sposób wypłukujemy zanieczyszczenia i neutralizujemy wyższe ph wcześniej nałożonego środka, co wpływa na bezpieczeństwo stabilności koloru tkaniny po wyschnięciu.

Wyżej opisałem profesjonalną metodę prania tapicerki, dywanów, wykładzin i tylko taka daje gwarancję w pełni skutecznego prania Twojego obicia tapicerskiego.

Jeśli interesujesz się tematyką pralniczą lub Branżą Czystości, zapraszam na Specjalistyczne Szkolenia na naszej Platformie Szkoleniowej www.kursyczystosci.pl

Kompleksowy wykaz tematyki szkoleń poniżej:

  • Szkolenie Pranie Tapicerki i Dywanów
  • Szkolenie Auto Detailing
  • Szkolenie Czyszczenie Skór
  • Szkolenie Ozonowanie
  • Szkolenie Czyszczenie Posadzek
  • Szkolenie Jak Pozyskać Dotację z Urzędu Pracy

Szkolenia uzupełniające:

  • Szkolenie Trudne Przypadki w Procesach Pralniczych

Professional Cleaning Education Sp. z o.o.

ul. Zabłudowska 19 | 15-585 Białystok

tel: +48 888 335 025 | @: kontakt@pfc-bialystok.pl 

Copywrite by Adam Lach from Professional Cleaning Education Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *